Aşılı Ceviz Fidanı


Ceviz bitkisi aşılanmadan dikilirse ürün verimi 10-15 yıl gibi çok uzun yıllar sonra başlamaktadır. Ayrıca aşısız dikilen fidanın ne tür bir meyvesi olacağı önceden kestirilemez çünkü heterozigottur. Kış aylarında toprağa dikilen çetin ceviz ilkbaharda topraktan fide olarak çıkar ve etkin bir bakımla temmuz ağustos aylarında aşıya getirilerek kaliteli adına uygun anaç ağaçlardan alınan kalemlerle aşılanır.

english-walnuts-2english-walnuts-2

Aşılanan bu fide bir kış üzerinden geçtikten sonra ilkbaharda tomurcuklanır ve aşı noktasından büyümeye başlar. İşte bu fide kasım aralık ayına doğru çeşidine göre 120-160 cm.’ye kadar büyür. Büyüyen aşılı fide toprağa ilk dikiminden iki yıl sonra nihayet şimdi yerinden sökülerek başka uygun bir yere dikime hazır hale gelmiştir.

Aşılı ceviz fidanları dikildikten sonra bir-iki yılda hemen hepsi meyvesini gösterir. Meyveleri fidanın türüne göre iri seyrek ya da daha ufak boylu ama üzüm salkımı gibi sık olabilmektedir. Daha çok ticari amaçla bahçe kurmak isteyenler için bahçenin kurulacağı yerin iklim koşulları ve bitki örtüsü göz önüne alınarak en uygun türler seçilerek verilmektedir.

ruyada-ceviz-agaci-gormek

Aşılı Ceviz Fidanı Teknik Ölçümleri:

Adına uygun Şebin, Bilecik gibi yerli çeşit aşılı bir ceviz fidanından;
5 yaşında yıllık 8 – 10 kg.,
10 yaşında 20 – 30 kg. ve
20 ila 60 yaşları arasında türüne göre yıllık 50 – 80 kg. arasında ürün almak mümkündür.

Yabancı çeşitlerden özellikle Chandler Fernor ve Pedro cinsi fidanlar oldukça fazla verimlidir.
Bir Chandler fidanı;
5 yaşında 15 – 20 kg.,
10 yaşında 40 – 60 kg.,
20 ila 60 yaşları arasında 80 – 150 kg. arasında ürün vermektedir.

Ayrıca Chandler fidanı geç çiçeklenmesi nedeniyle baharda erken gelen donlara karşı oldukça dayanıklı olduğu bilinmektedir.

Ceviz bahçesi kuracaklar için dikimde en önemli husus dikilecek iklim koşullarına uyan önceden belirlenmiş ismine uygun gerçek çeşitlerin dikilmesidir. Bu sebeple fidan alacakların muhakkak adına uygun tarım bakanlığınca sertifikalı fidanı tercih etmeleri gerekmektedir. Özellikle yabancı çeşitlerde sonradan yıllarca emeğin boşa gitmemesi için satıcı ile aralarında adına uygunluk mukavelesi imzalamaları önerilir.

EMEK FİDANCILIK 

 Sertifikalı Ürünler

Gerek daha önce aldığımız gerekse yeni almış olduğumuz ceviz fidanı siparişlerini teslim etmeye başlamış bulunmaktayız.
Sizinde ceviz fidanı ihtiyacınız varsa kararsızsanız bizden kaliteli,güvenilir ve ismine doğru ceviz fidanı alabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken bizimle irtibata geçerek, kendi üretimimiz olan fidanlarımızdan uygun fiyata gönül rahatlığıyla aracılara fırsat vermeden kendiniz alabilirsiniz.

Serkan KARGI

http://www.emekfidancilik.com/ web sitenin kurucusu ve editörüdür. 1990 yılından bu yana, ceviz fidanı sektöründe çalışmasını sürdürmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir