Bilecik Ceviz Fidanı – Aşılı ve Tüplü – Özellikleri

Bilecik ceviz fidanı, rakımı yüksek olan bölgelerde yetiştirilmesi uygundur. Daha çok bu tür, gece gündüz sıcaklık farkının yüksek olduğu yörelerde tercih edilmektedir. İlkbahar ayarında yaşanan donlardan pek fazla etkilenmez. Geç çiçek açtığından dolayı, bu tür dış etkenlere uyum sağlayabilir. Meyve salkımı 2’li ve 3’lü olduğu için meyvesini yan dallarda oluşur. %30 ve %40 oranında meyve oluşturur. Yerli ceviz fidanı olarak, daha kaliteli bir meyve üretmektedir. Lakin şebin ceviz fidanı kadar verim alamayız.

Açık köklü ve tüplü olarak ayrılan yerli ceviz fidanı kategorisindeki, Bilecik ceviz fidanı görselidir.

Açık köklü ve tüplü olarak ayrılan yerli ceviz fidanı kategorisindeki, Bilecik ceviz fidanı görselidir.

İnce kabuklu ve içi dolgun olmasından dolayı, son zamanlara daha çok tercih edilmektedir. Bu fidanı satın alırken tozlayıcı grubuyla satın almanız gerekmektedir. Şebin, Yalova 3 ve Yavuz 1 ceviz fidanlarını ayriyeten satın alarak, hasılat zamanını bekleyiniz. Sık ve günlük bakım yapmak yerine düzenli ve periyotlu bakım yapmanız daha çok verim alacaksınız. Eylül ve kasım aylarının sonuna doğru hasılat edilir. Kıyı bölgeler veya rakımı düşük olan yörelerde yetiştirilmesi uygun değildir.

Bilecik Ceviz Fidanı Özellikleri

  • İnce kabuklu olmasından dolayı, kabuğundan kolayca ayrılmaktadır. Bu sayede iç meyvesinin ayrılması daha az maliyet ile karşı karşıya kalırsınız.
  • Kıyı olmayan ve rakımı yüksek bölgelerde yetiştirilmesi uygundur. Aksi takdirde verim alamaz ve kaliteli bir üretim sağlanmaz. Ülkemizin kıyı kesim hariç hemen hemen her yerde yetiştirilir.
  • Uzmanlar tarafından nakliye sürecinin dikkatli edilmesinin gerekli olduğunu dile getirirler. Çünkü kabuğu ince ve kolay şekilde iç meyvesi dışarı çıkabilir.
  • Kuru ceviz tüketimi olarak, oldukça elverişlidir.
  • Diğer fidanlara karşın, daha az verimli verir. Lakin kaliteli meyve ürettiği için, piyasada üst miktarlar ile satılmaktadır.

Ceviz Fidanı, kurağa  dayanıklı olsa dahi, düzenli sulama yapıldığı takdirde üst verimlere kadar çıkabilmektedir. Bu yüzden dikim ve ekim işlemleri titiz yapmanız gerekmektedir. Emek fidancılık, sizlere en ucuz fiyatlar ile bu işlemlere başlatmaktadır. Sipariş sayınıza göre belirli promosyon ve indirimler yapmaktayız. Adresinize kadar teslim edilmekte olup güncel faturanız siparişiniz ile gönderilmektedir. Sizlere özel ayrıca özel paketleme ile fidanlarımıza hiçbir zara vermeden nakliye edilmektedir. Sipariş vermek istiyorsanız, internet adresimizde bulunan iletişim kısımlarından bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Tür İncelenmesi
Tarih
Hakkında
Yerli ceviz fidanı kategorisine giren Bilecik ceviz fidanları, fidan üretimindeki halini ve özelliklerinin incelenmesidir.
Puanlama
5

Serkan KARGI

http://www.emekfidancilik.com/ web sitenin kurucusu ve editörüdür. 1990 yılından bu yana, ceviz fidanı sektöründe çalışmasını sürdürmektedir.

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. Halil Sertkaya diyor ki:

    İnce kabuklu olduğunu bilmiyordum çok sağolun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir