Chandler Ceviz Fidanı Verimi ve Özellikleri

Ülkemizin batı bölgesinde genellikle 2’ye ayrılmış kollara sahip türlerde, üretim ve bakım yapılmaktadır. Yerli ve yabancı ceviz fidanı olarak, ikiye ayrılmaktadır. Chandler ceviz fidanı çeşidi ise, yabancı türdeki fidanlara girmektedir. Bu ceviz türü diğer türlere nazaran, daha da çok verime sahip olmasından dolayı tercih edilmektedir. Özellikle verim konusunda, yan dallarındaki yeşerme oranı çok yüksek olmasından dolayı da tercihler listesine girmektedir. Fiziksel özelliklerine gelmeden önce, ülkemizdeki popülerliğinden bahsetmek gerekiyor. Çünkü ceviz fidanı olarak üretimi gerçekleştirilen bu türde, tüplü ve aşılı olarak özel fidanların türleri mevcuttur. Tüplü olarak üretimi gerçekleştirilen ürün, her ayda özel olarak dikime müsait olmaktadır.

Chandler Ceviz Fidanı Özellikleri

Yurt dışından özel olarak ithal edilen bu tür, aslen Amerikan’dır. Amerikan türü olmasından dolayı da, ülkemizde sıklıkla tercih edilmektedir. İthalatı ve ihracatı oldukça kolay ve hızlı bir süreçte olmaktadır. Aynı süreç içerisinde ülkemizdeki pazar payı da, en yüksek paya sahiptir. Diğer türlere nazaran daha da verimli olduğunu, daha önce de belirtmiştik. Verim konusunda ise, yan dalların göz verimi yaklaşık %90 oranlara tekabül etmektedir. Ağaçları orta kuvvetli olup, yarı dik bir şekilde büyüme göstermektedirler. Ayrıca iç ağırlığı ortalama 6.5 kilogram olarak, hesaplanmış bir türdür. İç randıman oranı ise, %49 gibi bir orana tekabül etmektedir. Bu denli verimlerinin yüksek olmasından dolayı da, emek fidancılık tarafından da tercih edilmektedir. Balıkesir’in Sahil Yenice köyünde, özel olarak üretimi gerçekleştirilmektedir.

Amerikan asıllı chandler adı verilen ceviz fidanı, görüntüsüdür.

Amerikan asıllı chandler ceviz fidanı için, tesislerdeki üretim halinden sonraki görüntüsüdür.

Yukarıdaki görüntüde de görüldüğü gibi, iri ve oldukça büyüktür. Kalın kabuklu bir cins olarak, üretimi 2016 yılının bu yaz aylarında da devam etmektedir. Bakım ve temizlikleri ise, oldukça özel bir hassasiyet içermektedir. Öncelikli olarak damla sulama sisteminin, kesinlikle kullanılması gerekmektedir. Ayrıca dikim aralıkları ise, oldukça farklıdır. Emek fidancılık firmamızdan chandler ceviz fidanları satın alan müşterilerimize temizlik, bakım ve dikim aralıkları konusunda özel telkinlerle bilgi vermekteyiz. Sulama sisteminin damla sulama sistemi olması gibi, dikim aralıklarında da değişmez özellikler mevcuttur. Yan yana 10 metre ve sıra halinde arada 7 metre boşluk kalacak biçimde, ekilmesi gerekmektedir.

Not: Fiyatlar hakkında, firmamız ile iletişime geçiniz. Müşteriler ile birebir görüşme yapılıp, istekleriniz doğrultusunda hareket edilmektedir.

Tür İncelenmesi
Tarih
Hakkında
Chandler ceviz fidanı hakkındaki tüm detaylar için, bilgilendirici makale niteliğindedir. Verimi, özellikleri ve fiyatları konusunda, bilgi sahibi olabilirsiniz.
Puanlama
5

Serkan KARGI

http://www.emekfidancilik.com/ web sitenin kurucusu ve editörüdür. 1990 yılından bu yana, ceviz fidanı sektöründe çalışmasını sürdürmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir