Fernor Ceviz Fidanı Özellikleri – Dikimi

Fernor ceviz fidanı, diğer türlere karşın daha geç çiçek açmaktadır. Bu sayede, don olaylarından pek fazla etkilenmez. Fransız asıllı olan bu tür, ülkemizin yüksek rakımlı yerlerde yetiştirilmektedir. Aynı zamanda meyvesini kolayca kabuktan sıyrılması ve lezzet bakımından zengin olması, ülkemizde yayılımını artırmış durumdadır. Yağ ve protein oranı zengin olmasına rağmen, Fernor diğer fidanlara göre oranı daha azdır. Şebin ceviz fidanı gibi, kabuğu ince ve meyvesi kabuğundan daha kolay çıkmaktadır. Salkımları 1,2,3,4’li olarak, gruplanıyor. En verimli yabancı ceviz fidanı, chandler olduğu kesindir. Yalnız belirli rakım sonrası yetiştirilmesi tasvip edilmez. Karasal iklime dahi uyum sağladığı için, ülkemizin her bölgesinde yetiştirilebilir.

Yabancı ceviz fidanı çeşitlerinden fernor ceviz fidanı, üretim hanedeki görüntüsüdür.

Yabancı ceviz fidanı çeşitlerinden fernor ceviz fidanı, üretim hanedeki görüntüsüdür.

Meyve ağırlığı ortalaması 10 – 13 gram ağırlıkta olup, bazı türleri 15 grama kadar çıkabilmektedir. Hasılatı ve verimi diğer fidanlara göre, oldukça yüksektir. Son zamanlarda piyasanın seyrini değiştiren şahıs ve firmalar çıkmıştır. Kökeni ve türü aşılı olduğu iddia edilip, fidanı satmaya çalışmaktadır. Bu tarz kişilere ve firmalardan hizmet almayı tercih etmeyiniz. Emek fidancılık olarak, sizler için %100 sertifika dahilinde fidan getirmekteyiz. Uzmanlar tarafından belirlenen tahliller sonucu, 1500 – 2000 arası rakımlara ekilmesi önerilir. Üreme tozlayıcı gurubu ” Franquette ve Fernette ” cevizler ile ilişkilidir. Taze ve kuru olmasından dolayı, tüketilmeye oldukça yatkındır. Bu yüzden piyasada ekonomik değeri yüksektir. Genç meyve vermesi ve açık renkli olması kaliteyi düşürüldüğü düşünülüyor. Lakin bu farklı özellikleriyle mükemmel lezzeti yakalamış oluyor.

Fernor Ceviz Fidanı Satın Almadan Önce Uyarılar:

  • Almadan önce sertifikalı olan firmayı tercih ediniz. Hatta ekilen arazinin yapısını bu tür fidan için, uygun olup olmadığını detaylı bir araştırma yapınız.
  • Aynı zamanda satın alacağınız firmanın, tüm tarım kuruluşlara üye olduğuna dikkat edin.
  • Aldığınız firmanın budama ve dikimi gibi hizmetlerinin verilmesi gereklidir. Bu yüzden arazinizde kaliteli bir ceviz yetiştirmiş olacaksınız.

Emek fidancılık, bu fidanı satın almak isteyenler ile bire bir görüşme sağlanacaktır. Türkiye’nin her yerine 7/24 kargo hizmeti veren şirketler ile anlaşma sağlanmıştır. Müşterilerimiz bu anlaşmayla kargo ücretini daha az miktar ile teslim alacaktır. Ceviz fidanı, hizmetimizi aralıksız sürdürmekteyiz. Tüm personellerimiz müşterilerimizin mağdur olmaması için, elinden gelenini yapmaktadırlar.

Tür İncelenmesi
Tarih
Hakkında
Ülkemizde yabancı ceviz fidanlarının çeşitlerinden birisi olan fernor türünü, inceledik. Yapılan incelemelerde ise, yüksek verimli ve başarılı üretim süreçlerini değerlendirdik.
Puanlama
5

Serkan KARGI

http://www.emekfidancilik.com/ web sitenin kurucusu ve editörüdür. 1990 yılından bu yana, ceviz fidanı sektöründe çalışmasını sürdürmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir