Pikan Ceviz Fidanı ( Özellikleri – Fiyatları )

Pikan ceviz fidanı, diğer fidanlara göre daha pahalı ve ender rastlanan bir tür diyebiliriz. Asıl köken olarak, ülkemizde yetişmese dahi, verimi yüksek bir cevizdir. Kuzey Afrika ülkelerinde en çok aranan bir meyve türüdür. Sıcak ve ılıman iklime sahip olan bölgelerde yetiştirilmesi daha uygundur. Meyvenin dış görünüşü yassı ve düz olmaktadır. Ekolojik olarak, diğer fidan türlerine göre daha kısıtlı alanlarda yayılım gösterebilir. İlkbahar ve sonbahar da yaşanan donlardan oldukça etkilenir ve yapısı bozulabilir. Emek fidancılıkta sipariş verirken, bulunduğunuz bölgenin arazi yapısını belirtmeniz dahilinde sizlere daha uygun bir tür sunarız.

Ceviz Bahçesi görüntüsüdür.

Ceviz Bahçesi görüntüsüdür.

İlkbahar aylarında ve sonbahar aylarında yaşanan don sürelerine vejetasyon denir. Bu süre zarfının en az 200 gün olması gerekmektedir. Pikan yetiştiriciliği yapılacak yerlerde gece ve gündüz sıcaklık farkın yüksek olması yapısına zara verebilmektedir. Oluşacak meyvenin dış etkenlere karşı oldukça hassastır. Yanma ve kuruma gibi olaylarda verim alamazsınız. Ocak ve şubat aylarda dahi sıcaklık değeri +10 derecenin altında olmaması gerekmektedir. Bu ayarda meyve yaprağını döker ve bakıma ihtiyacı olduğu en fazla aylardır. Bu fidan türünü ekenler, soğuklama süresine dikkat etmesi gerekiyor. Aksi takdirde 750 saatten fazla bir süre geçirilirse verim alamaz ve ekonomik değeri düşebilmektedir. Bu fidan türünü erken, PH gibi iç etmenleri oldukça önemlidir. Aynı zamanda toprak derinliğini fazla olması daha güçlü bir kök sistemi oluşturur.

Emek fidancılıktan satın alınan, ceviz Bahçesi görüntüsüdür.

Emek fidancılıktan satın alınan, ceviz Bahçesi görüntüsüdür.

Pikan Ceviz Fidanı Özellikleri:

  • Pikan meyvesi, diğer türlere karşı daha değerli ve ender rastlayacağımız bir türdür.
  • Ülkemizde Anadolu gibi karasal iklimin yaşadığı bölgelerde yetiştirilmez. Gündüz ve gece sıcaklık farkının yüksek olması durumunda yapısı bozulabilir.
  • Pikan ağacının odun olarak gevrek bir yapıda yetiştiği için çok kuvvetli rüzgarlarda verim alamayabilirsiniz. Bu yüzden yetiştirilecek bahçenin rüzgardan korunaklı bir bölge olması gerekmektedir.
  • Bu tür değerli ve pahalı olmasından dolayı, birçok yetiştiricinin alternatif kazancı olabilmektedir.

Emek fidancılık olarak, tüm satın alacağınız ceviz fidanı ile ilgili sorularınızı cevaplamaktayım. Özel paketleme seçenekleriyle ve kargo şirketlerimiz ile anlaşmamız mevcuttur. En kısa sürede ve ucuz miktar ödeyerek, adresinize kadar teslim edilir.

Serkan KARGI

http://www.emekfidancilik.com/ web sitenin kurucusu ve editörüdür. 1990 yılından bu yana, ceviz fidanı sektöründe çalışmasını sürdürmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir