Şebin Ceviz Fidanı Özellikleri ve Üretimi

Yerli ceviz fidanları, verimi ve hasılatı diğer fidanlara göre fazladır. Lakin hasılat süresi ve verimi yabancı fidana göre düşüktür. Şebin cevizi, verimi en yüksek verim veren ve garanti bir türdür. Kabuktan kolay ve bütün ayrılması işlevsel açıdan daha iyi olmuştur. Geleceğiniz için, en karlı türe örnek verilebilir. Kabukları ince ve meyvesin lezzetli olmasıyla, yatırımcıların en çok tercih edilen türü yapmıştır. Şebin ceviz fidanı ise diğer fidanlara karşın, meyvesinin erken olgunlaşması ve bir dalda 3- 4 adet bulundurması en farklı özelliklere sahip olmayı başarmıştır. Bu farklı özellikleriyle önemini daha çok artırmaktadır. Kurtçuk gibi canlıların en önemli besini diyebiliriz. Bu yüzden iç kurdu ve yanma gibi dış etkenlere oldukça hassastır. Ayrıca ceviz fidanı çeşitleri konusunda farklılara sahiptir.

Emek Şebin Ceviz Fidanı

Emek fidancılığın üretim tesislerinde ürettiği, şebin ceviz fidanı.

Şebin Ceviz Fidanı Özellikleri:

 • En önemli ve değer kılan özelliği, tüm arazilere kolayca uyum sağlayabilir olmasıdır. Bu sayede emeğinizin karşılığını garanti altına almış olacaksınız.
 • Sıcaklığa hassas olup, çok yüksek ve düşük olan bölgelerde yetiştirilmesi tasvip edilmez. Aynı zamanda gece ve gündüz sıcaklık farkının çok olmaması gerekir. Aksi takdirde meyve olgunlaşma süresine girmez ve verimli bir hasılat elde edemezsiniz.
 • İnce kabuklu olmasından dolayı, nakliye süreci zorludur. Bu süre zarfında kırılması ve kabuktan çıkma olasılığı yüksektir.
 • Diğer ceviz türlerine karşın, sıcaklığa ve sulama konusunda oldukça hassastır.
 • Aynı zamanda arazinizde kullanacağınız suyun kalitesi yüksek olması gerekmektedir.
 • Meyveleri 11 -13 grama kadar çıkabilirken, verimsiz bir arazide yetişirse 8 grama kadar gerileyebilir.
 • Olacak meyve kuru ve lezzet bakımından zengin bir türdür.
 •  Sulamaya dayanıklı olsa dahi, sulama düzenli olduğu takdirde verim artmaktadır.
 • Üreme ve çiftleşme de tozlayıcı grubu ” Bilecik ve Yalova – 3 – ”örnek verilebilir.
Şebin Ceviz Fidanları

2016 yılının şebin ceviz fidanı üreticisi olan emek fidancılığın, üretim tesisi görüntüsüdür.

Ekoloji farklılığına göre 1000 – 1500 mm su ile yıllık su ihtiyacını karşılamaktadır. Toprak yapısında bulunan minerallerin tuz bakımından zengin olması ceviz fidanı yetiştiriciliği açısından önemlidir. Bu türü yetiştirenlerin sulama tekniklerini kullanması gerekmektedir. Sıcaklık faktörü, bu türde daha çok önemli olup, çiçek döneminde don olaylarında daha fazla zarar görmektedir. Ceviz fidanı satın almak isteyenlerin, bu makalemizde özellikleri ve uyarıları göz önünde bulundurarak satın almanız daha iyi olacaktır.

 

Serkan KARGI

http://www.emekfidancilik.com/ web sitenin kurucusu ve editörüdür. 1990 yılından bu yana, ceviz fidanı sektöründe çalışmasını sürdürmektedir.

Sevebilirsin...

1 Yanıt

 1. Webmaster Blogu diyor ki:

  Şebin ceviz fidanı diğerlerine göre daha verimli olduğu kesindir. Hatta en verimli olduğu aşikar diyebilir. Siz ceviz fidanı olarak, bu durumu çok güzel anlattığınıza inanmaktayım. İyi günler ve iyi çalışmalar dilerim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir